האם העיניים של הילדים שלנו מוגנות?

Close up portrait of cheerful small girl with blonde hair and blue eyes funny imitates adult person with glasses with surprised expression

הידעתם שבעשור האחרון עלו יותר ויותר מספר הילדים אשר מרכיבים משקפי ראייה? הידעתם שקרינה כחולה אשר נפלטת מחשיפה למסכים של סמארטפונים ומסכי לד עשויה לגרום לנזק בלתי הפיך?

בריל ממליץ לכל הורה לקחת את ילדיו ולהעבירם כמה שלבים של בדיקות עיניים במהלך הגדילה  מאחר וראייה ברורה ובריאה הינה כלי ראשון להצלחה בלימודים. ההליך מתחיל בבדיקת ראייה לילד ועד לרכישת משקפים במידה והדבר נחוץ.

הבדיקה הראשונה אמורה להתבצע בבית החולים כאשר התינוק בן מספר ימים. זוהי בדיקת סקרינינג כללית אשר מטרתה לוודא כי אין לתינוק בעיות עיניים, כגון קטרקט מולד או הפרעות אחרות, אשר עלולות לגרום לילד לפתח “עין עצלה” וחוסר ראייה בעין. מדובר בנזק בלתי הפיך במידה ולא מתגלה בזמן. כמו כן, בודקים את ארובות העין, העפעפיים והקרניות.

הבדיקה השנייה צריכה להתבצע בין הגילאים 3 עד 4 אצל רופא עיניים על מנת לוודא כי אין בעיות חריגות. לרוב תבוצע הבדיקה לאחר הרחבת האישונים של הילד.

הבדיקה השלישית תתבצע לפני המעבר מהגן לכיתה א’ ומומלץ כי תבוצע אצל אופטומטריסט מוסמך אשר יש לו את הציוד וההכשרה המתאימה. במידה והילד אינו זקוק למשקפיים יינתן להורה אישור לבית הספר כי ראייתו של הילד תקינה. כמו כן, על האופטומטריסט לבדוק פרט לחדות הראייה גם תנועות עיניים ותפקוד דו עיני – מיקוד ראייה. אם יקבע האופטומטריסט כי הילד זקוק למשקפי ראייה, או לתרגילי עיניים הוא יתאים לו מספר והילד יבחר משקפיים.

בבחירת משקפיים לילד חשוב להקפיד:

  1. מסגרת אשר גודלה מכסה את כל עינו של הילד. בעיה נפוצה מאוד בקרב ילדים הינה שמסגרת המשקפיים מחליקה מטה – מצב אשר גורם לילד להביט מעל המשקפים ולא דרכם.
  2. מומלץ מאוד לדבר עם הגננת לפני שהילד מגיע עם משקפים חדשים בפעם הראשונה לגן על מנת שתעשה הכנה לנושא. למשל על ידי הכנת משקפים מנייר לכל ילדי הגן טרם בואו, מה שימנע מהילד להרגיש שונה מחבריו.
  3. שימוש בעדשות בעלות חומר קשיח אשר נשברות לעיתים נדירות בלבד, וכן ציפוי קשיח אשר מגן על העדשה ומפחית את הופעתן של שריטות בצורה משמעותית.
  4. מומלץ כי בחירת המסגרת תהיה בעיצוב מודרני שמוצא חן בעיני הילד ולא בעיני הורים, טעות אשר מופיעה לעיתים קרובות.
  5. חשוב מאוד כי בחנות יהיה שירות זמין של תיקונים כי ילדים נוטים להזדקק לכך.

 עקב חשיבות הנושא של סריקת ראייה לילדים מגיל 6 עד גיל 18 החליט בריל לבדוק את עיני הילדים של קוראי העיתון ללא תשלום

הכותב: אביב בריל הינו אופטומטריסט מוסמך B.sc מאוניברסיטת בר אילן ובוחן בבחינה המעשית מטעם משרד הבריאות לקבלת רישיון לעסוק באופטומטריה. אביב מתמחה בהתאמת פתרונות ייחודיים לבעלי צרכי ראייה מורכבים, התאמות מולטיפוקל מורכבות ועדשות מגע מיוחדות ובדיקות עבור משרד הרישוי, לחצו כאן לפרטים נוספים

כל האמור לעיל מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה תחליף ליעוץ מקצועי פרטני ומלא

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתבות נוספות

הכן עיניך לחורף!

הסיבות לירידה באיכות הראייה בלילה בחורף הן רבות ומגוונות, תקראו ותבדקו מה המצב הכי מתאים לעיניים שלכם אביב בריל והילה בריל דיין הסיבות לירידה באיכות

קרא עוד »